مقالات آموزشی

سیگار کشیدن را مانند سوئدی ها شکست دهید!

سیگار کشیدن را مانند سوئدی ها شکست دهید! هدف اعضای اتحادیه اروپا این است تمامی کشورهای عضو این اتحادیه «عاری از سیگار» شوند. این یعنی کمتر از 5 درصد از مردم سیگار بکشند. تاکنون تنها کشوری که در مسیر رسیدن به این هدف قرار گرفته است، سوئد است که نرخ مصرف سیگار به طرز خیره کننده ای 5.6 درصد است. در دهه گذشته میزان مصرف سیگار در سوئد به میزان چشمگیر 55 درصد  توسط استفاده از ویپ و سیگارالکترونیکی کاهش یافته است! همچنین مرگ و میر ناشی از سیگار 22 درصد کمتر از میانگین کشورهای اتحادیه اروپا است.
 
آنها چطور این کار را کردند؟ نمودار روبرو مقایسه کاهش سالانه میزان مصرف سیگار در کشورهای مختلف را از سال 2012 تا 2022 نشان می دهد.همانطور که می بینید سوئد در صدر قرار دارد و پس از آن ژاپن، نیوزلند، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا قرار دارند. نرخ استعمال دخانیات در سوئد 6 برابر سریع‌تر از استرالیا کاهش یافته است که محدودیت‌های بسیار شدیدی بر روی محصولات ویپینگ دارد. پس می توان به راحتی نتیجه گرفت دستگاه های ویپ و سیگارالکترونیکی تاثیر بسیار زیادی بر روند کاهش مصرف سیگار در سوئد داشته است.

 
نمودار زیر نشان می دهد که استفاده از ویپ و سیگارالکترونیکی در سوئد رو افزایش یافته اند و میزان سیگار کشیدن از سال 2004 کاهش یافته است. در کمال تعجب، میزان استفاده از نیکوتین در سوئد تقریباً مشابه میانگین سایر کشورهای اتحادیه اروپا است! اما از آنجایی که اکثر نیکوتین از راه های بدون دود مثل ویپینگ به دست می آید، نرخ سرطان در سوئد 41 درصد کمتر از سایر میانگین های اتحادیه اروپا است. دولت بریتانیا توسط انجمن مشهور WVA به دلیل مواضع “عاری از دود” مورد ستایش قرار گرفته است.

 
مدیر انجمن World Vapers’ Alliance، مایکل لندل که یکی از بزرگترین سازمان دهندگان انجمن ویپرها در دنیاست، گفته است:

 

سوئد باید الگویی برای سایر کشورها باشد. به عنوان اولین کشوری که در مسیر دستیابی به هدف “عاری از دود” است، باید الهام بخش سیاست های کاهش آسیب باشد. این کمپین معجزه استفاده از ویپ و سیگارالکترونیکی سوئد در استکهلم، بروکسل و سایر کشورها را برجسته می کند و سیاستمداران را وادار می کند که چشمان خود را باز کنند. زمان آن فرا رسیده است که به جای مبارزه با سیگارالکترونیکی و ویپ ها، با کاهش آسیب از آن استقبال کنیم. سوئد به عنوان یک رهبر در مبارزه با استعمال دخانیات ظاهر شده است و اگر سایر کشورها از رویکرد آنها پیروی کنند، جان میلیون ها نفر نجات پیدا می کند. تمرکز آنها بر محصولات کاهش آسیب دخانیات موفقیت آمیز بوده است و تکرار این رویکرد در مقیاس جهانی می تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت عمومی داشته باشد. پیام واضح است: اگر می‌خواهیم سیگار را شکست دهیم، باید به سوئدی‌ها برای الهام گرفتن نگاه کنیم و استراتژی‌های آنها را پیش بگیریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *